Brzoza w ogrodzie
Brzoza to drzewo nierozerwalnie związane z polskim krajobrazem, jest drzewem mało wymagającym, rośnie na stanowiskach suchych i piaszczystych. Ponadto brzoza jest drzewem dekoracyjnym, praktycznie, przez cały rok. Ma wielu swoich fanów i wiele osób decyduje się na posadzenie brzozy w ogrodzie.
Zalety posiadania brzozy w ogrodzie
Brzozy bardzo często są sadzane na działkach i w ogrodach. Drzewa są dekoracyjne, rosną do wysokości 25 metrów, bardzo często ptaki w ich gałęziach budują swoje gniazda. Brzozy dają wspaniałą ochronę przed słońcem, wspaniale wkomponowują się w otoczenie ogrodu, wczesną wiosną zakwitają drobnymi listkami a przez cały sezon letni cieszą wspaniałym odcieniem jasnej zieleni. Brzoza jest gatunkiem drzewa, które rośnie bardzo szybko, znacznie ozdabia ogród swoją białą korą, jest drzewem niewybrednym i mało wymagającym. Jest jednak jedno małe „ale”, które powoduje, że brzoza w ogrodzie to także minusy z jej posiadania.
Wady brzóz
Brzozy brudzą na działce. To brudzenie odbywa się przez ich pylenie. Od połowy lipca na zbiornikach wodnych, tarasach, ścieżkach ogrodowych, meblach i innych częściach małej architektury pojawiają się pyłki, łuski, nasiona oraz gałązki połamanych drzew. Można więc rzec, że brzoza to bardzo brudzące drzewo. Ponadto jest niezwykle szkodliwe dla osób szczególnie uczulonych na pyłki drzew.
Czy rezygnować z brzóz?
Jedyna wada to nadmierne pylenie drzew w danym okresie. To zjawisko jest uciążliwe i nagminne, ale czy przez nie rezygnować z posiadania tak pięknych i mało wybrednych drzew? Otóż nie. Szkoda by było nie mieć brzozy we własnym ogrodzie lub na własnej działce.
Dlatego bardzo dobrze jest sadzić brzozy z dala od tarasów, domów, altanek, miejsc parkowania samochodów i zbiorników wodnych. Można brzozę posadzić w takim miejscu, w którym jej pylenie nie będzie nikomu przeszkadzać. Ponadto można też wybrać taki gatunek brzozy, który mniej pyli. Brzoza to bardzo wartościowe drzewo. Robi się z jej kory i liści wiele kosmetyków i substancji leczniczych.