Skalniak w ogrodzie
Skalniak to mały ogródek, który przypomina zminimalizowane szczyty górskie zasadzone odpowiednimi roślinami. Posiadanie w ogrodzie własnego skalniaka jest bardzo miłe i przyjemne a założenie go wcale nie jest takie trudne. Jednak własny skalniak to dużo zachodu w dbaniu o niego oraz potrzeba posiadania odpowiedniej wiedzy o danych roślinach, które wykorzystało się przy jego założeniu.
Jak zaplanować własny skalniak?
Pierwszym krokiem, który przybliży nas do posiadania własnego skalniaka jest odpowiednie zaplanowanie miejsca, gdzie on się znajdzie oraz zaplanowanie jaki on ma być.
Skalniak w ogrodzie ma przypominać górskie pasma i górski krajobraz ale w rzeczywistości jest to mały ogródek z górskimi roślinami, które rozlokowane są w towarzystwie kamieni. Na etapie planowania uwagę trzeba zwrócić na to gdzie go ulokować, jaki ma mieć kształt oraz jak rozmieszczone mają w nim być rośliny i kamienie.
Gdzie zrobić skalniak?
Każdy skalniak i ten duży i ten mały zawsze będzie przykuwał w ogrodzie swoją uwagę. Dlatego też jego umiejscowienie nie powinno być przypadkowe. Bardzo dobrze jest gdy skalniak wygląda naturalnie. Z tego też powodu zakładanie skalniaka zaraz na samym środku ogrodu jest nietrafionym pomysłem, ponieważ wtedy wygląda to sztucznie i nienaturalnie. Skalniaki mogą być umiejscowione w rogu działki, przy ogrodzeniu lub przy schodach wejściowych do domu.
Zawsze najlepiej jest tworzyć skalniaki na naturalnych wzniesieniach lub zagłębieniach.
Słońce czy cień
Już na etapie planowania trzeba zastanowić się czy skalniak będzie umiejscowiony na słońcu czy w cieniu. Decyzja ta jest bardzo istotna bowiem od niej zależy wybór odpowiednich roślin na skalniak.
Jakie kamienie
Jak skalniak to oczywiście i kamienie. Kamienie w przypadku skalniaka są najważniejsze, bo przecież bez nich skalniak nie byłby skalniakiem.
Kamienie na skalniak powinny być naturalne, mieć ostre i nieregularne kształty i krawędzie. Na budowę skalniaka najczęściej wybiera się wapienie, dolomity, bazalty czy granity. Powinny być one ułożone piętrowo. Następnie skalniak zasypujemy ziemią i żwirem po około dwóch tygodniach sadzimy odpowiednie rośliny.