Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra w Holandii

Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra w Holandii

W czasach obecnych, gdy zwiedzanie Europy stało się bardzo powszechne i łatwo dostępne, warto wybrać się w miejsce nieco odmienne kulturowo, o mniejszym przywiązaniu do tradycji – zauważają specjaliści z firmy przewozowej.

Boże Narodzenie

W religii katolickiej obchody Świąt Bożego Narodzenia to tradycja wielopokoleniowa, trwająca od czwartego wieku naszej ery. Święta to zazwyczaj okres 3 dni: wigilia, 25 i 26 grudnia.
Jednak nie we wszystkich krajach europejskich, obchodzony jest ten pełny pakiet. Takim przykładem jest Holandia.

Z tradycją w tle

Jako bardzo liberalny kraj, Holandia równie liberalnie podchodzi do tradycji. I tak święta Bożego Narodzenia nie są specjalnie celebrowane. Nie obchodzi się wigilii, ale większość katolików i chrześcijan uczestniczy w pasterce.
Pierwszy dzień świąt to też bardziej dzień wolny niż specjalne święto – jedynym akcentem jest bardziej wystawny obiad w rodzinnym gronie. Holendrzy w menu mają kilka tradycyjnych potraw zjadanych tylko w święta i właśnie pierwszy dzień świat jest uhonorowany jedną z nich – struclą z nadzieniem migdałowym podawaną na deser oraz ciasteczkami z dziurką, do zawieszenia na choinkę. Drugi dzień świąt to zazwyczaj rodzinne wizyty.

Sylwester pod gwiazdami

Równie po macoszemu traktowany jest sylwester, z jednym wyjątkiem; co prawda Holendrzy nie organizują balów, hucznych imprez czy też nawet zwyczajnych zabaw, ale za to są wielkimi fanami fajerwerków. O północy, całe niebo Holandii zostaje rozświetlone milionami iskier i gwiazdek w orgii kolorów.

Pomimo tej szczątkowej tradycji, Holandia stara się dostosować do standardów europejskich, ulice, domy i sklepy są ozdabiane pięknymi dekoracjami świątecznymi.
Warto więc, mimo wszystko, odwiedzić ten kraj, chociaż Święta i sylwester w Holandii jest odrobinę inny niż nasze wyobrażenia.