Domowe sposoby na afty

Domowe sposoby na afty

Pomimo tego, że występujące w jamie ustnej afty to dolegliwość uciążliwa i bardzo nieprzyjemna, to jednak istnieje wiele domowych sposób na to, aby sobie z nimi bardzo szybko i skutecznie poradzić. Jakie są zatem domowe sposoby na afty?

Czym są afty?

Afty to niewielkich rozmiarów zmiany owrzodzeniowe lub nadżerki w jamie ustnej. Występować mogą jako pojedyncze stany zapalne lub w grupie kilku ognisk. Miejscem, gdzie afty powstają najczęściej, jest podniebienie, język, dziąsła i wargi. Ich źródłem jest najczęściej nieprawidłowa higiena jamy ustnej, lecz często także infekcje wirusowe, czy też alergie.

Jak sobie z nimi radzić?

Choć problem jest bardzo dokuczliwy, to jednak istnieje kilka sposobów na to, aby w domowych warunkach pozbyć się go bardzo szybko i niezwykle skutecznie.


Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie aft jest płukanie jamy ustnej naparami z ziół. Idealnie nadaje się do tego napar z szałwii, rumianku, łopianu lekarskiego czy też czerwonej koniczyny. Ziołą te posiadają dzianie zmniejszające ból, a także bardzo zauważalnie przyspieszające gojenie się ran i regenerowanie ciała.


Innym bardzo skutecznym domowym sposobem jest ten polegający na skutecznym odkażeniu jamy ustnej. Wykonać to można dzięki wymieszaniu sody oczyszczonej z proszkiem do pieczenia i wodą. Połączenie tych substancji stworzy zwartą masę, którą powinno się smarować miejsce występowania aft. Innym bardzo skutecznym sposobem odkażającym jest nałożenie niewielkiej ilości wody utlenionej na wacik, na którym znajduje się niewielka ilość oleju kokosowego, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Takie połączenie gwarantuje nie tylko oczyszczenie rany, lecz także jej bardzo skuteczne odkażenie. Kolejnym bardzo skutecznym środkiem, który z całą pewnością znajduje się w każdym domu, jest miód. Warto smarować nim afty nawet do 3 razy dziennie.

Oczywiście, jeśli problem pomimo stosowania tych domowych metod będzie się nasilał lub choćby nie zanikał, warto udać się do lekarza po nieco silniejsze niż domowe środki.