Domowe sposoby na zaparcia

Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia to poważny problem zdrowotny, który charakteryzuje się wypróżnieniami rzadszymi niż 3 razy w tygodniu, dodatkowo przysparzającymi ból. Można śmiało z nimi walczyć domowymi sposobami, ale tylko wtedy gdy ich występowanie nie świadczy o chorobie.

Zdrowe odżywianie

Warto wiedzieć, że domowe sposoby na zaparcia oparte są o zdrowe odżywianie. To dzięki niektórym produktom można raz na zawsze pozbyć się tego nieprzyjemnego kłopotu. Co zatem włączyć do swojej diety? Warto pamiętać, by na półkach sklepowych szukać sfermentowanych produktów mlecznych takich jak kefir, maślanka, jogurt naturalny. To właśnie ta grupa produktów jest w stanie w znaczący sposób poprawić perystaltykę jelit, co z kolei pozwoli pozbyć się zaparć.

Kiszonki

Spożywanie kiszonek takich jak kapusta czy ogórki, również może wspomóc walkę z zaparciami. Warto włączyć kiszonki do swojej diety i dbać, by 3 razy w tygodniu pojawiały się jako dodatek do ulubionych dań. Taka częstotliwość z pewnością przyczyni się do poprawy perystaltyki jelit.

Błonnik w diecie

Zaparcia bardzo często biorą się z niewłaściwego odżywania i niedoboru błonnika w diecie. Właśnie to włókno pokarmowe jest idealnym sposobem na przeczyszczenie organizmu. Dzięki połączeniu błonnika z wodą, powiększa on objętość stolca i tym samym ułatwia jego drogę przez jelita. Bogate w błonnik są warzywa i produkty pełnoziarniste takie jak chleb czy ryż. Można kupić także sproszkowany błonnik i dodawać go do każdego posiłku. Przeczyszczenie jelit gwarantowane!

Ciepła woda z cytryną

Powyższe domowe sposoby na zaparcia będą skuteczniejsze, jeśli połączymy je z piciem ciepłej wody z cytryną, zaraz po przebudzeniu. Nie tylko poczujemy się dzięki temu lżej, ale zmusimy nasze jelita do pracy od samego poranka. Picie kawy na czczo także pomaga, jeśli borykamy się z trudnościami oddawania stolca.

Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą ulgi w oddawaniu stolca, należy zgłosić się do lekarza gastroenterologa lub proktologa. To właśnie specjaliści z tych dziedzin pomogą w szybkim zlokalizowaniu przyczyny zaparć. Nie czekaj, poszukaj pomocy już dzisiaj.