Turystyka dla seniorów

Turystyka dla seniorów

Młodzieńcze lata to piękny okres w życiu każdego człowieka – to dalekosiężne plany na przyszłość, czas beztroski i zabawy, chęci doznania nowych wrażeń, podróżowania i stawiania sobie ekscytujących wyzwań. Ten czas jest w późniejszym wieku wspominany z uśmiechem na ustach.

Najpierw obowiązki, później przyjemności

W momencie podjęcia pracy zawodowej, założenia rodziny oraz wśród codziennych obowiązków, coraz trudniej jest wygospodarować taką ilość czasu na odpoczynek, jaką każdy by sobie życzył – ten moment zazwyczaj pojawia się na emeryturze.

Bycie seniorem ma swoje zalety – można znaleźć czas dla siebie, bo praca już nie stanowi przeszkody, rozwijać swoje pasje, rozpocząć podróżowanie czy uzupełniać wykształcenie tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności. W pewnym wieku najważniejszy jest odpoczynek, warto więc rozejrzeć się za turystyką przygotowaną specjalnie dla seniorów, czyli taką, która pozwoli na zwiedzenie ciekawych miejsc i nie spowoduje nadmiernego zmęczenia.

Senior w biurze podróży

Wiele biur podróży przedstawia bardzo atrakcyjne oferty wyjazdowe dla osób w wieku 50 i 60 plus. Są to przeważnie wyjazdy w spokojne miejscowości turystyczne, połączone ze zwiedzaniem muzeów, galerii czy ciekawych wystaw. Program jest ułożony w taki sposób, by osoby cierpiące na jakieś dolegliwości lub preferujące umiarkowane tempo chodzenia, nie były zmuszane do nadmiernego wysiłku fizycznego. Organizowane są też pobyty w sanatoriach, miejscowościach uzdrowiskowych oraz ośrodkach wypoczynkowych ukierunkowanych na osoby starsze. W tego typu ośrodkach zapewniona jest całodobowa opieka pielęgniarska, a w niektórych także opieka lekarska.

Polska czy zagranica?

Najczęściej odwiedzane przez seniorów są ośrodki znajdujące się w ekologicznie i klimatycznie czystych terenach Polski, do których między innymi należą: Ciechocinek, Nałęczów czy Konstancin.
Miejscowości te, znane są z naturalnie występujących wód leczniczych mineralnych i solankowych, pomagających w leczeniu wielu schorzeń. Oprócz terapii wodami leczniczymi seniorzy mogą tu liczyć na wiele innych zabiegów poprawiających nie tylko zdrowie, kondycję ciała, ale także samopoczucie. Na terenie ośrodków można skorzystać ze strefy SPA, zabiegów relaksacyjnych, a także niemęczących ćwiczeń gimnastycznych.

Seniorzy, którzy pomimo wieku mają znakomitą kondycję mogą skorzystać z dłuższych wyjazdów poza granice kraju – biura podróży organizują podobne wycieczki i wczasy do krajów Unii Europejskiej i poza jej terytorium. Dla osób religijnych organizowane są pielgrzymki do miejsc uznawanych za święte.

Z całą pewnością należy jednak pamiętać, by wyjazd seniora był adekwatny do jego możliwości fizycznych, kondycji i samopoczucia, a wtedy odbyta podróż będzie czystą przyjemnością.