Jak zrobić zabawki dla kota

Jak zrobić zabawki dla kota

Przygarnięcie pod swój dach czworonoga, nakłada na właściciela wiele obowiązków związanych z pielęgnacją zwierzaka, jego właściwym karmieniem oraz dostarczeniem mu odpowiedniej rozrywki.

Nauka przez zabawę

Młody zwierzak, bez względu na gatunek, ponad wszystko przedkłada zabawę – jest to forma jego edukacji, dzięki której, nauczy się podstawowych czynności charakteryzujących jego gatunek oraz pozwoli wyładować nadmiar energii.
Najlepiej widoczne jest to w przypadku kotów.

Kot to specyficzny zwierzak – w dzień dość spokojny, często przysypia w swoim legowisku, mało interesuje się otoczeniem, wieczorem natomiast nabywa chęci na zabawę i własną edukację.
Ponieważ koty to drapieżniki, zabawa w ich wykonaniu jest symulacją zachowań kotów dziko żyjących, które zdobywają pożywienie, polując na inne zwierzęta. Nie inaczej jest z kotami domowymi, które co prawda jedzenie dostają w miseczkach i nie muszą się trudzić jego zdobyciem, lecz pierwotne instynkty nakazują im ciągłe doskonalenie się w tej czynności. Z tego też powodu, każda zabawa z kotem ma wydźwięk „polowania”.

Towarzysz do zabaw z kotem

Najlepszym towarzystwem dla kota jest drugi kot bądź inny zwierzak wykazujący chęć przyłączenia się do zabawy; jeżeli w naszym domu kot to jedyne zwierzę, musimy zapewnić mu odpowiednie zabawki, a także poświęcić swój czas na zabawę z nim. Zabawki można kupić w sklepie zoologicznym, ale zamiast niepotrzebnie wydawać pieniądze na przedmioty, które kot i tak z czasem zniszczy, zróbmy samodzielnie zabawki, którymi nasz kotek z zainteresowaniem będzie się bawił.

Nieco kreatywności

Drapieżnik reaguje na wszystko co się rusza – zróbmy naszemu pupilowi wędkę, czyli do sznurka zawieszonego na patyku doczepmy pęk piórek, papierową kulkę lub zwiewny materiał. Wymachując wędką zachęćmy kota do łapania fruwającego w powietrzu elementu zabawki;
Inną, równie atrakcyjną zabawką będzie piłeczka z twardej, sprężystej gumy lub naturalnego kauczuku z doczepionym ogonkiem z piór – kot będzie się nią bawił samodzielnie, turlając ją po podłodze i podrzucając łapami w górę; kartonowe pudełko jako domek, do którego kot będzie mógł się schować udając zabawę w chowanego – to znakomity pomysł dla młodego kociaka. Koty uwielbiają przytulne ciemne schowki, więc pudełko będzie dla niego idealną kryjówką.
Do wykonania zabawki w kształcie ażurowej piłki papierowej można wykorzystać rolkę po ręcznikach papierowych – pocięta na paski rolka i złożona w kształt piłki będzie wspaniałą zabawką dla zwierzaka – łatwo ją schwycić w zęby i pazury, a gdy ulegnie zniszczeniu nie szkoda tych resztek wyrzucić.

Najlepszym materiałem na zabawki dla kota jest drewno, karton lub grubszy papier – to naturalne surowce, więc zjedzenie ich przez zwierzaka nie spowoduje poważnych dolegliwości, a gdy jedne zabawki zostaną zniszczone, można je szybko zastąpić następnymi.